Wpis: Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa

Ból kręgosłupa potrafi zniszczyć każdy dzień. Może powodować dyskomfort, a nawet unieruchomić, dlatego trzeba z nim walczyć. Zamiast tabletek, wybierz rehabilitację kręgosłupa. Jest skuteczniejsza, ma długotrwałe efekty i zabezpiecza kręgosłup na lata. Jednak, aby osiągnąć taki efekt, musisz zadbać o jej jakość oraz prawidłowe wykonanie.

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja kręgosłupa?

Ludzie mają tendencje do bagatelizowania odczuwanych dolegliwości. To powoduje, że do lekarza, z problemami kręgosłupa, zwracamy się późno, kiedy schorzenie jest już poważnie rozwinięte. W przypadku układu kostnego, rehabilitacja kręgosłupa powinna rozpocząć się jak najszybciej. Obecnie dyskomfort pojawia się najczęściej w związku z siedzącą pracą, wymagającą niezmiennej postawy przez kilka godzin dziennie, co działa destrukcyjnie na kręgosłup. Powoduje nadmierny ucisk na kręgi, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, który staje się bardzo obciążony. Poza pozycją siedzącą, za koniecznością podjęcia rehabilitacji, przemawiają inne prace wymagające jednostajnej pozycji, np. stojącej, pochylonej. Przyczynia się to do nadmiernego przeciążenia mięśni i powięzi. Dodatkowo rehabilitacja niejednokrotnie jest niezbędna po złamaniach, nowotworach, urazach, np. po wypadkach komunikacyjnych, w związku z dyskopatią, osteoporozą, podrażnieniami korzeni nerwowych, a także przy wadach rozwojowych.

Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa powinna odbywać się pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów, zwłaszcza kiedy dolegliwości bólowe lub schorzenie postępują. Najpopularniejszy rodzaj rehabilitacji kręgosłupa to wykonywanie ćwiczeń mających spełnić kilka podstawowych zadań: wesprzeć bolące fragmenty, wzmocnić je, delikatnie rozciągnąć, ponieważ wiele dolegliwości bólowych związanych jest z przykurczami, a przy tym ma zniwelować napięcia oraz utrzymać kręgosłup w znacznie lepszym stanie. Istotnym elementem rehabilitacji kręgosłupa jest dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb pacjenta, ponieważ nawet jeżeli przyczyna bólu jest jedną z typowych, ból może być odczuwany w odmiennym natężeniu.

Obecnie rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia. W zależności od potrzeb można skorzystać z masażu klasycznego, prądów diadynamicznych, elektrostymulacji, prądów interferencyjnych, drenażu limfatycznego, krioterapii miejscowej, okładów borowinowych.

Jak zapobiegać problemom z kręgosłupem?

Zapobieganie zawsze jest lepsze od leczenia, dlatego każdego dnia warto poświęcić chociaż kwadrans na zadbanie o kręgosłup. Przede wszystkim konieczne jest pamiętanie o prawidłowej postawie ciała, zarówno podczas siedzenia, jak i stania. Garbienie się nie jest wskazane. Najlepiej zachować pozycję wyprostowaną, z odcinkiem lędźwiowym dociśniętym do oparcia krzesła. Dobrze jest korzystać z poduszek sensomotorycznych. Ich zaletą jest wymuszanie prawidłowej postawy. Jednocześnie bardzo ważne jest zmienianie pozycji ciała, niezależnie od tego, czy pracujesz siedząc czy stojąc. Przynajmniej na piętnaście minut, co godzinę należy wstać, przeciągnąć się, zrobić kilka skłonów lub przysiadów. Regularne rozciąganie sprawia, że kręgosłup oraz mięśnie wokół niego stają się mocniejsze i są mniej podatne na urazy.

Domowe sposoby na zdrowy kręgosłup

Dbanie o kręgosłup zaczyna się już w domu. Podstawą jest już dobór odpowiedniego materaca w łóżku. Powinien dopasowywać się do ciała. Nie może być ani za miękki, ani za twardy, gdyż wpłynie to negatywnie na stan kręgosłupa i może prowokować ból, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym. W parze z materacem powinna być dobra poduszka, najlepiej dostosowana do ulubionej pozycji spania. Jej odpowiednie wyprofilowanie wspiera odcinek szyjny, nie pozwala na jego zesztywnienie. Jednocześnie bardzo ważne jest – o czym często się zapomina albo nie wspomina w ogóle – wzmacnianie mięśni brzucha. Gdy mięśnie brzucha są słabną, część odcinków kręgosłupa jest słabiej podtrzymywana, co prowadzić może do sytuacji, gdy kość krzyżowa odsuwa się do tyłu powodując garbienie się.   

Jak wygląda prawidłowa rehabilitacja?

Rozpoczęcie rehabilitacji kręgosłupa wiąże się z oczekiwaniami, że będzie lepiej i dolegliwości znikną albo wyraźnie się zmniejszą. Jest to możliwe, gdy rehabilitacja jest przeprowadzona w sposób prawidłowy. Powinna być wykonywana w przystosowanym do tego pomieszczeniu, przy użyciu odpowiednich maszyn. Konieczna jest również obecność doświadczonego fizjoterapeuty, który wyjaśni działanie rehabilitacji, będzie pokazywał jak wyglądają kolejne ćwiczenia i pomagał układać ciało w prawidłowy sposób. To ułatwia zadbanie o brak kontuzji albo bolesnego naciągnięcia wokół mięśni. Dobry fizjoterapeuta nie tylko przyczyni się do poprawy zdrowia, ale także wprowadzi przyjazną atmosferę, w której obolały pacjent będzie mógł się odprężyć. To wszystko znajdą Państwo w Willi Widokowej Wojnar podczas turnusu rehabilitacyjnego lub pobytu zdrowotnego nastawionego na leczenie kręgosłupa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Sprawdź teraz dostępne terminy rehabilitacji kręgosłupa w Willi Widokowej Wojnar.

Sprawdź

 

Zobacz oferty:

header-contact